En tre-dages Pre-Klimakonference (Pre-COP) blev afholdt i august 2024 med temaet "Klimaforandringer og bæredygtig udvikling i det nordlige Ghana: At skabe modstandsdygtige og stærke lokalsamfund."
Pre-COP blev organiseret af partnere i Empowerment for Life (E4L)-programmet og GoAdapt-projektet, som GV støtter. Konferencen samlede interessenter fra hele landet for at undersøge måder at bekæmpe konsekvenserne af klimaforandringer og styrke samarbejdet. Opgaven var stor: Hvordan kan løsninger i det nordlige Ghana styrkes og hvordan kunne det blive afspejlet i den efterfølgende ”store” COP 29 i Aserbajdsjan, der fandt sted i november 2024?

Arrangementet i Tamale samlede over 200 deltagere, herunder landmænd, ungdomsgrupper, lokale borgergrupper (CSO’ere), udviklingspartnere, traditionelle ledere, forskere og aktører i den private sektor, for at diskutere klimatilpasning, forholdsregler, finansiering og ungdomsledede nye tiltag.
I processen med at planlægge Pre-COP, samarbejdede GV’s programpartnere med Environmental Protection Agency (EPA) i Ghana. EPA udtrykte stor interesse for begivenheden og foreslog at støtte Pre-COP som medarrangører for at sikre, at det ville blive en national begivenhed - afholdt i Tamale. Det kunne fremme mediedækningen og sikre deltagelse af relevante myndigheder. Og det gjorde det også.
Civilsamfundsorganisationerne, der arbejder med klimaændringer i det nordlige Ghana, har stået svagt, men COP-samarbejdet har været et udgangspunkt for at antænde og fremskynde samarbejdet.

På konferencen blev der rejst regionale og lokale krav
Den nationale direktør med ansvar for klimasårbarheder og -tilpasning ved EPA, Dr. Antwi-Boasiako Amoah, roste partnere for at organisere pre-COP-konferencen. Han sagde, at landet havde været vidne til en konstant temperaturstigning i nogen tid nu på grund af klimaændringer, som havde en negativ indvirkning på menneskers liv. "Nedbørsmønsteret har været ustabilt, og det har konsekvenser for vandforsyning, energiproduktion, landbrugsproduktivitet og andre aktiviteter relateret til vand," sagde han. Dr. Amoah understregede behovet for at investere i infrastruktur for kunstvanding og plante flere træer for at afbøde virkningerne af klimakrisen.
Fathiaya Zakaria fra YeFL fremlagde på vegne af organisationskomiteen et kommuniké, hvori der bliver insisteret på, at den statslige ”Northern Development Authority” skal forpligte sig til at etablere en fond for klimatilpasning i nord. I betragtning af den voksende virkning af klimakrisen heroppe, sagde hun, vil en sådan fond ville nå langt for at støtte kapacitetsopbygningsbestræbelser og metoder for klimatilpasning. "Tilmed bør de lokale myndigheder i Nordghana prioritere investeringer i det lokale klimaarbejde gennem distrikternes ”Common Fund”, der har penge fra staten, men også penge rejst lokalt, så den private sektor og enkeltpersoner kan søge støtte til nye, grønne virksomheder," tilføjede hun.
Begivenheder ved siden af mødelokalerne
Pre-COP-konferencen blev understøttet af sidebegivenheder, ligesom ved de internationale COP’er, der skabte synlighed og engagement i gadebilledet. Et sidearrangement var Youth Climathon, hvor unge blev inviteret og støttet til at komme med hacks (løsningsforslag) på lokale klimaudfordringer. Disse spændende løsninger blev præsenteret på Climate Pre-COP, og en jury udvalgte de bedste forslag. Lokale ngo'er og virksomheder gav dem startfinansiering til at lave prototyper, så de efterfølgende kan teste deres løsning i det virkelige liv. Blandt de innovative ideer, der gav genlyd ude omkring, var organiske pesticider, fonio-korndyrkning (traditionel kornsort) og teknologi for forbedret træpleje.
En anden spændende sidebegivenhed var en 'Art of Cange'-workshop for unge kunstnere faciliteret af den ghanesiske satirekunstner Bright Tetteh Ackwerh og Sandro Masai, en dansk-afro-brasiliansk multimedie- og performancekunstner. Under workshoppen skabte deltagerne kunstværket "The Veil" (se fotos) af kasserede tekstiler, som en kraftfuld kommentar til den globale miljøforringelse og klimaændringer. En del af kunsten blev efterfølgende udstillet i Danmark. Hør mere om Art of Change og det ghanesisk-danske kreative samarbejde "Expressing Sustainability" i denne podcast produceret af Sanatu Zambang.
Pre-COP har styrket CSO-samarbejdet på klimaområdet. E4L-partnernes efterlod et godt indtryk som førende fortalere for klimatilpasning og forholdet til Environmental Protection Agency (EPA) og NAP-sekretariatet blev uddybet. Fx var en repræsentant fra E4L/GoAdapt med til COP29 i Baku som en del af den ghanesiske delegation.
Også formidling til et dansk publikum
Dr. Antwi-Boasiako Amoah mødte et dansk publikum d. 28.11. 2024, da han på et webinar organiseret af GV fortalte om hvordan det havde været at være ghanesisk repræsentant i Baku i Aserbajdsjan. Amoah så faktisk lidt lysere på resultaterne fra COP 29 end hvad vi har læst i dansk presse. Det var enormt spændende at høre denne historie fortalt med et ghanesisk perspektiv. Se selv uddrag fra webinaret på GV’s YouTube kanal.
Comments